X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

دانلود رایگان نرم افزار جی 5

بررسی نظرات و دیدگاهها در مورد جعبه جی 5

چنین فرهنگ سازی از طرف مسئولین و جامعه

G5 ک ناشناخته

تفکر اقتصادی

چندی پیش امید،طراح همین صفحه ، ناگهان پیشم آمد و گفت:عالی است ،فوق العاده است حالا باور کردم چقدر مؤثر است من که کمی متعجب شده بودم گفتم :راجع به چه حرف می زنی گفت:جی5 ، تازه دو ریالی ام افتاد به همین خاطر مصاحبه این شماره را به او اختصاص داده ایم البته جالب است بدانید آقای طوسی دانشجوی دانشگاه پیام نور مرکز تهران است که به خاطر استفاده از جی5 توانسته در مرحله اول کنکور سراسری فوق لیسانس موفق شود.باهم می خوانیم .

»امید خان چطور شد که آنقدر دیر به فکر استفاده از جی5 افتادید؟

-حقیقتش من خیلی روش خودم برای مطالعه را قبول داشتم با آنکه تأکیدهای شما را می دیدم وخوب از نزدیک با شما واهدافتان آشنا هستم واعتماد دارم ولی زحمت تغییر روش را به خودم نمی دادم تا چند ماه پیش حجم سنگین درسها وامتحانات بدجوری مرا تحت فشار گذاشته به همین خاطر پیش خودم گفتم بگذار امتحانی باجی5 بکنم.

»خوب امتحان چه بود؟

-باور نکردنی . فرمولهایی که قبلاً با کلی تلاش  یاد می گرفتم ودائماً نگران فراموشی آنها بودم اینبار به کلی ورق برگشت.هر چه را با روش جی5 حفظ می کردم دائماً جلوی چشمم بود.نخست با احتیاط برای دروس شیمی تجزیه وشیمی آلی فلزی استفاده می کردم ونمراتی که گرفتم شگفت زده ام کرد. آنقدر به شوق آمده بودم که باعث شدم خواهرم که معلم زبان است برای حفظ بعضی لغات از آن استفاده کند.

»خوب.در کنکور سراسری فوق لیسانس چه نتیجه ای گرفتی؟

-واقعیت اینکه امسال حساب چندانی برای کنکور فوق نکرده بودم ولی آن نتایج امتحانات آنقدر دلگرمم کرد که تا بحال حدودهشت هزار فیش  نوشتم یعنی چهار بار جعبه جی5 پر وخالی شده است وهمین امر باعث شد امسال با نتیجه مثبت در کنکور فوق قبول شوم که رقابت واقعاً سنگینی است.

»شما دانشجوی پیام نور هستید ولی توانسته اید در کنکور فوق قبول شوید.جی5 چطور توانست به شما کمک کند؟

-ببینید من اگر دانشجوی دانشگاه تهران بودم طبیعتاً قبولی درکنکور فوق لیسانس به نظر طبیعی می آمد ولی وقتی یک دانشجوی پیام نور با آن امکانات واقعاً محدود یعنی هفته ای دوروز کلاس آن هم در روزهای  تعطیل وقتی می تواند در یک رقابت تنگاتنگ با دانشجویان دانشگاههای مطرح از کارش نتیجه بگیرد حتماً دلیل مهمی وجود دارد، من به شما می گویم آن دلیل مهم جی5 است.

»چطور ؟جی5 مگر چکار می کند که می تواند تا این حد متحول کننده ظاهر شود؟

-در مورد من که دانشجوی پیام نور بودم این کار بسیار مهم راکرد که باعث یک انسجام وپیوستگی مطالب در ذهن من شد. یک مثال بزنم:یک دانشجویی که به کلاس می رود این شانس رادارد که طبق تقویم کلاسی دائماً در معرض مرور وتکرار مطالب قرار گیرد ولی در مورد ما دانشجویان پیام نور این خودمان هستیم که باید مواظب برنامه های درسی امان باشیم تا غافلگیر نشویم. جی5 یک بستری فراهم می کند که شما بدون آن که متوجه شوید دائماً تکرار می کنید ولی با نظم خاصی که خیلی هم علمی است.

»آیا برای ادامه تحصیلتان هم از از جی5 کمک خواهید گرفت؟

-من فکر می کنم تمام کسانی که به درستی از جی5 در جهت رسیدن به هدفشان که همان تسلط بر درس و داشتن اعتماد به نفس است استفاده کنند جی5 را جزء لاینفک از درسشان می دانند و بار دیگر می گویم به شرطی که در استفاده از آن درست عمل کنند که در غیر این صورت مطمئناً نتیجه عکس خواهد شد.

»خوب متأسفانه فضا کم داریم ، یک پیام؟

-استفاده از جی5 یک معجزه است دراستفاده از آن کوچکترین تردیدی نداشته باشید نه تنها خودتان بلکه همه اطرافیان راهم باآن آشنا کنید تا آنها یک عمر مدیون این لطف شما باشند کاری که من کردم.

*        *        *

»خوب ،جناب مالکی،این هفته چه  مطالبی برای گفتن دارید؟

-اگر موافق باشید می خواهیم در رابطه با "تفکر اقتصادی"با هم صحبتی داشته باشیم.

»تفکر اقتصادی؟!

-بله ،البته ما از زاویه ای به آن نگاه می کنیم که به "عمق زندگی"کمک کند.

»بسیار خوب،ما آماده ایم.

-سالها پیش در انگلستان اتفاقی افتاد که علیرغم آنکه موضوع کوچکی به نظر می رسید خیلی سرو صدابه پاکرد و آن این بود که کودکی پنج ساله از یکی از بانک های معروف انگلیسی تقاضای وام کرد به مبلغ ده پوند (؟!)ولی بانک که تا به حال چنین در خواست کوچکی و در چنین سنی نداشت با قوانین موجودش نمی توانست پاسخگو باشد به همین دلیل در یک فراخوان هیئت مدیره بانک تشکیل جلسه دادند و راجع به این وام گیرنده کوچولو به بحث پرداختند و نتیجه این شد که قوانین را به گونه ای تغییر دادند تا امکان وام دهی به او را داشته باشند جالب اینجاست که همین جلسه برای بانک بیش از هزار پوند خرج برداشت یعنی صد برابر وامی که می خواستند بپدازند.

»خب این آقا کوچولوی ما این وام را برای چه می خواست؟

-چون موشهایش زایمان کرده بودند و بچه موشها نیاز به خانه یا قفس داشتند!و چون پول تو جیبی هفتگی اش یکی دو پوند بیشتر نبود ناچار باید پول را از جایی تهیه می کرد که با راهنمایی والدینش تصمیم به وام گرفتن از بانک کرد ،این ماجرا در آن زمان سروصدای زیادی به پا کرد نه به این خاطر که این کار به ظاهر خیلی عجیب و غریب به نظر می رسد بلکه به خاطر اینکه این طرز برخورد بایک مسئله اقتصادی می توانست الگو قرار گیرد و باعث فرهنگ سازی تفکر اقتصادی شود.

»واقعاً؟خوب پدر و مادر این بچه نمی توانستند ده پوند را از جیب خودشان بدهند و از پول توجیبی او کم کنند ؟

-بله راه ساده همین است این پدر و مادر از این نیاز کودک استفاده کردند و در همان اوایل طفولیت به او حقایق و مفاهیم اقتصادی را آموزش دادند.این کودک دیگر می داند اگر نیاز به پولی دارد نباید نگاهش به جیب پدرش باشد بلکه باید دنبال منابع مناسب تری مثل بانک ها بگردد چنین کودکی وقتی به سن بزرگسالی می رسد مسلماً برای حل مشکلات مالی خود از تفکر منطقی اقتصادی برخوردار خواهد بود البته چنین فرهنگ سازی از طرف مسئولین و جامعه هم استقبال می شود ،به طوری که هیأت مدیره یک بانک بزرگ برای تغییر قوانین به صورتی که بتوانند به او وام بدهند تشکیل جلسه می دهند ولی در ایران ما قضیه کاملاً برعکس است.

»چطور برعکس است؟

-ببینید ما بزرگسالان هم از "تفکر اقتصادی" بی بهره ایم چه رسد به اینکه بخواهیم آنرا به کودکانمان بیاموزیم برای مثال شما ببینید که چطور نفت را که "سرمایه ملی" است به یک "هزینه" تبدیل کرده ایم یعنی سالی 20-18 میلیارد دلار نفت می فروشیم و آنرا صرف انواع واقسام یارانه ها می کنیم برای مثال یک میلیارد می دهیم بنزین وارد می کنیم تا روزانه میلیونها دلار ازآن در ترافیک وماشینهای باراندمان پایین بسوزد وانواع بیماریها ی تنفسی وآلودگی هوا رابرایمان به ارمغان بیاورد این نشان می دهد که ماملتی بادیدگاه صحیح اقتصادی نیستیم ونداشتن چنین تفکروفرهنگی می تواند برای خود ونسل آینده مابسیارگران تمام شود.

البته نمی خواستم دراین مصاحبه وارد مسائل اقتصادی شوم ولی درد دلی بود که می خواستم بکنم،موضوع بحث ما البته کاربردی تر از این حرفهاست.

»خوب موضوع اصلی چیست؟

-می خواهم تاجایی که وقت اجازه دهد راجع به چند"مفهوم"اقتصادی صحبت کنم.مفاهیمی مثل "دارایی" ، "بدهی" که دانستن آنها می تواند در کیفیت زندگی ما نقش ارزنده ای ایفا کند.

»چه جالب!چه طور؟

-ببینید،خیلی از افراد چیزهایی را خریدار ی می کنند وفکر می کنند به "دارایی های"خود افزوده اند.برای مثال یک ماشین می خرند وآن را جزء "دارایی"خود حساب می کنند.در حالی که چنین نیست وداشتن یک ماشین خود به خود"ماهیت بدهی" دارد.

»چرا بدهی ،آدم هروقت بخواهد آن را می فروشد ونقد می کند خوب اینکه "دارایی" است؟

-بله، ظاهراً دارایی است ولی "عملاً" بدهی است اجازه بدهید آن را بشکافیم ،شما برای نگهداری وسایر هزینه های این ماشین به فرض ماهی صد هزار تومان می پردازید یعنی سالی یک میلیون دویست هزار تومان حالا اگر این ماشین چهار تا پنج میلیون خریده باشید بعد از سه تا چهار سال معادل کل آن خرج کرده اید.یعنی این ماشین تابه حال برای شما هشت میلیون درآمد است درحالی که فقط سه الی چهار میلیون می ارزد یعنی شما چیزی حدود پنج میلیون از حساب خود برداشت کرده اید یعنی این ماشین"ماهیت بدهی" داشته نه "دارایی".

»بی توجهی به این امور چه عواقبی دارد؟

-اینکه شما روز به روز فقیرتر می شوید ویا هر چه تلاش می کنیدچون از تفکر صحیح اقتصادی بی بهره اید به افزایش دارایی هایتان که شما راچاق می کند به بدهی هایتان می پردازید که شمارا فقیرتر ولاغرتر می کند.

»خوب برای تنوع بحث ،خرید جی5 ماهیت "بدهی" دارد یا ماهیت "دارایی"؟

-البته دارایی، نه به خاطر اینکه شما می توانید جی5 اتان را بعداً گرانتر بفروشید وسود کنید بلکه به این خاطر سود کلانی در دراز مدت نصیب شما می کند بگذارید چند مثال بزنم . فرض کنید یک دانش آموز دوران راهنمایی ویا دبیرستان با جی5 آشنا شود ودروس خود را با آن می خواند نتیجه آن می شود مطالب وارد حافظه درازمدتش می شود و کیفیت یادگیریش بالا می رود حالا همین دانش آموز چند سال بعد کنکور می دهد و چون مطالب را اصولی خوانده  شانس اینکه وارد دانشگاه دولتی شود خیلی زیاد است وخود شما می دانید قبولی در یک رشته دانشگاه دولتی با دانشگاه آزاد برای یک دوره لیسانس ویا دکترا بین پنج تاپانزده میلیون تومان بیشتر هزینه دارد.خوب این هزینه وبسیار هزینه های دیگر مثل کلاسهای تقویتی وغیره از دوش خانواده برداشته می شود این یعنی کم کردن هزینه ها وافزایش "دارایی های "خانواده !

»یک توصیه؟

-به خانواده ها توصیه می کنم از خرید کردن به مفهوم " دارایی" و"بدهی" توجه کنند،خریدن زیور آلات "ماهیت دارایی" ندارد بلکه "ماهیت بدهی" داردچون وقتی می خواهید آن را بفروشید مزد ساخت از آن کم می شودکه "ماهیت بدهی است"می دانم که اکثر خانم ها با این امر مخالفند ولی تا طرز فکرمان را اقتصادی کنیم از" رفاه اقتصادی خبری" نیست.

»یک توصیه دیگر؟

-حتماجی5 بخرید!به ویژه افراد کوچک خانواده . چون "ماهیت دارایی" داردآنهم هم معنوی وهم مادی !معنوی از این نظر که یادگیریشان بانشاط می شود وبه بازی تبدیل می شود واعتماد به نفسشان افزایش می یابد.وهم از دیگر هزینه ها مثل کلاسهای اضافی ،قبولی در دانشگاه آزاد ودانشگاههای غیردولتی به جای دانشگاه دولتی دور می شود،صرفه جویی که میلیونها تومان به نفع اقتصاد خانواده تمام می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 5 بهمن‌ماه سال 1385 ساعت 11:06 ق.ظ | نویسنده: حمید توکلی | چاپ مطلب 0 نظر